گزارشی از آکسیون اعتراضی در محکومیت قتل شاهرخ زمانی در زندان رجائی شهر

سیزدهم سپتامبر 2015، خبر جان‌باختن شاهرخ زمانی، از فعالین سوسیالیست جنبش کارگری ایران، در سراسر جامعه ایران و جهان پیچید، بلافاصله همه انگشت اتهام را به سوی حکومت اسلامی ایران گرفتند. حکومتی که تاکنون ده‌ها هزار زن و مرد، جوان و پیر، این رزمندگان راه آزادی و برابری و عدالت را اعدام و یا زیر شکنجه به قتل رسانده و یا در داخل و خارج کشور، ترور کرده است.

هم‌زمان با قتل شاهرخ زمانی در زندان، ده‌ها تن از فعالين جنبش كارگری و دانشجویی دستگير و تهديد شدند. زندانيانی مانند رسول بداغی، بهنام ابراهيم‌زاده كه اواخر دوره زندان‌شان بود و می‌بايستی آزاد می‌شدند دوباره توسط قضات جنايت‌كار حكومت اسلامی به چندين سال زندان محكوم شدند. هم‌چنين دانشجويانی مانند بهاره هدايت و آتنا فرقدانى براى مدت‌های طولانی روانه زندان شده‌اند. در همين تاريخ، محمود صالحی در بیدادگاهی به ٩ سال زندان محكوم شده است. اين نمونه‌ها نشان‌دهنده اين واقعيت است كه حكومت اسلامی ايران از ترس خيزش محرومان و ستم‌ديده‌گان جامعه كه كارد به استخوان‌شان رسيده است دست به يورش وحشيانه‌ای زده است و در همين راستا ده‌ها فعال و پيشرو جنبش كارگری، معلمين و فعالين سياسی و اجتماعی را روانه زندان كرده است .

جمهوری اسلامی به تصور خودش با اين حركت می‌تواند زهر چشمی از جامعه گرفته باشد و جنبش آزادی‌خواهی را خانه‌نشين كند. اما بخش عظيمی از مردم ايران كه از فقر و فلاكت كمرشان خم شده و ديگر طاقت و تحمل اين وضعيت را ندارند، دير يا زود اين سكوت مرگ‌بار را شكسته و به چنان موج عظيمی تبديل خواهند شد كه هيچ قدرتی توان رويارویی با آن را نخواهد داشت.

در گرامی‌داشت شاهرخ زمانی، از تشکل‌های موجود داخل ایران گرفته تا اتحادیه‌ها و فدراسیون‌های کارگری جهان و هم‌چنین نهادهای دمکراتیک و سازمان‌ها و احزاب چپ و سوسیالیست با نوشتن نامه و برگزاری آکسیون‌های اعتراض این جنایت حکومت اسلامی را محکوم کردند.

در استکهلم نیز نیروهای چپ و آزادی‌خواه و کمونیست و فعالین سیاسی، گرد هم آمدند و یک «کمیته برگزاری گرامی‌داشت شاهرخ زمانی» تشکیل دادند که اولین اقدام آن، برگزاری تظاهراتی در مقابل مرکز جاسوسی و ترور حکومت اسلامی‌(سفارتخانه آن) در استکهلم بود. در این تظاهرات روز نوزدهم سپتامیر، تعداد کثیری از آزادی‌خواهان ایرانی – سوئدی استکهلم، حضور فعالی داشتند.

این حرکت اعتراضی با شعارهایی هم‌چون سرنگون باد حکومت اسلامی ایران، زنده باد آزادی، زنده باد سوسیالیسیم، زنده باد اتحاد و همبستگی کارگران ایران و جهان، همه زندانیان سیاسی و اجتماعی باید آزاد شوند؛ شکنجه و اعدام لغو باید گردد و در گرامی‌داشت شاهرخ زمانی و محکومیت قتل او در زندان و … نهایتا پس از سخنرانی نمایندگان سازمان‌ها و احزاب و نهادها، این حرکت با سرود بین‌المللی کارگران «انترناسیونال» به پایان رسید.

ما کمیته برگزار کننده این تظاهرات، از همه کسانی که در این تظاهرات شرکت کردند سپاس‌گزاری می‌کنیم و اقدامات بعدی‌مان را به زودی از طریق شبکه‌های اجتماعی به اطلاع عموم خواهیم رساند.

لینک فیلم مراسم 26 شهریور تبریز، بر سر مزار شاهرخ زمانی و هم‌چنین دو فیلم از تظاهرات استکلهم در مقابل سفارت جمهوری اسلامی، در پایین تصاویر ضمیمه است.

 کمیته برگزاری گرامی‌داشت شاهرخ زمانی – استکهلم

20 سپتامبر 2015

 تصاویری از تظاهرات 19 سپتامبر مقابل سفارت حکومت اسلامی ایران – استکهلم:

01

02

03

04

06

08

09

10

11

12

13

14

15

16

18

1920

21

22

2524

26

لینک فیلم مراسم 26 شهریور تبریز، بر سر مزار شاهرخ زمانی

http://www.azer-online.com 1394

https://youtu.be/0vdbaZ7VrxI

 لینک‌های تظاهرات اعتراضی جلو سفارت جمهوری اسلامی – استهکلم؛ در اعتراض به قتل شاهرخ زمانی و آزادی کارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی

https://www.youtube.com/watch?v=XPMRbIqDfYI&feature=youtu.be

 https://youtu.be/Tun0B-9WrH0

این نوشته در شاپور احسانی راد ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

نظر شما در مورد این نوشته چه بود؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s